2015/12/12

„Rattler” – death metal šamaņi iesildīs „Protean” 18. decembī

Jānis Jansons / Vārnu laiks, Radio NABA


Igaunijas tehniskā death metal grupa, kas pēc 18 gadu pārtraukuma, šogad atgriežas pie klausītājiem, ar jaunu albumu „The Warrior’s Way” . Un koncertu Rīgā. Agrīnajā periodā grupu droši varēja salīdzināt ar „Deicide” – masīvā skanējuma, stilistikas un anti-reliģisko tekstu dēļ. Šodien, grupa spēlē tehniski augsta līmeņa death metal, bet ideoloģiski – šamanisms, seno civilizāciju zināšanas un kosmoss...

Ar grupas līderi Ruslanu Kreatoru mēģinājām rast dažas atbildes, jāatzīst, nebija viegli...

Prieks, ka esat atpakaļ. Daudziem jau būs aizmirsies, kas Jūs esat. Jaunā paaudze varbūt nemaz nezin. Varbūt ievadam īsu ekskursiju grupas vēsturē?
90-to gadu sākumā grupā spēlēja Saņa – bungas, Sergejs – vokāls, Ķelts – bass, Kreators – ģitāra, balss. Šādā sastāvā ierakstīti un izdoti trīs albumi, angļu valodā: „One Foot Inside The Grave” (1992) , „Sanctum Regnum” (1993) , „The Third Eye” . Jau tajā laikā grupas līderis Kreators bija apsēsts ar brutālu mūzikas stilu, ātrāk, smagāk, brutālāk. Ar nedaudz mainītu sastāvu top jauns albums „Frankenstein” (1994)
1995-ajā, atkal sastāva maiņa. Bungas spēlē Melu, bass – Sergejs Šeļepovs (vēlāk ļoti populāras igauņu death metal grupas „Postmortem” dalībnieks) , otra ģitāra – Ēriks Suurs. Uz to brīdi, spēcīgākais grupas sastāvs. Un ieraksts „Tchortism” (1996) .
Rudenī, 1997. gadā, grupai pievienojas bundzinieks Kārlis Jakubonis un ģitārists Viesturs no Latvijas, abi no grupas „Sanctimony”. Daži koncerti šādā sastāvā tika nospēlēti, arī Rīgā. 


Un viss. 1998. gadā, Baltijas valstu iespaidīgākais death metal muzikālais grupējums apklusa. Uz vismaz 18it gadiem?
Grupas līderis Kreators sāka nodarboties ar cīņu sportu un šamaņu praksi... Process laikietilpīgs un aizņēma gandrīz 18 gadu...
Šajā laikā bundzinieks Raimo Karin Arbukas ieguva lielisku praksi grupās „Misdeed” , „Johny Died Yesterday” , „Khillemboth” , „Khillem”.
Sergejs Šeļepovs spēlēja grupā „Postmortem”, „Zlost” . Katrs kaut ko spēlēja.
2013-2014. gadā grupas idejiskais līderis ir atpakaļ apritē. Ar 5-6 demo versijām sākās intensīvi mēģinājumi.
2015. gadā Raimo un Kreators ieraksta albumu „Warrior’s Way” . Aktīvai koncertdarbībai projektā pieslēdzas Sergejs, Makss un Igors. Stilu izlemts nemainīt, bet attīstīt. Gan muzikāli, gan vizuāli.

Grupas jaunais imidžs uz skatuves izskatās ļoti neraksturīgs death metal grupai.
Kostīmi – ļoti specifiska lieta, kas ir jaunievedums grupā, speciāls pasūtījums, ko veidošanas procesā paši uzraudzījām. Turpinām tos pilnveidot pēc katra koncerta. Šobrīd varu atklāt, ka ir ragi, rituālās šamaņu maskas, izgrebti knābji...

Internetā klejo Jūsu jaunā albuma dziesma „Taža” , īpatnējs skanējums. Par ko tā ir?
„Taža” – visi radošie cilvēki ir iesaistīti šamanismā, vizualizācijā vai dejās, ar kā starpniecību manipulē ar laiku un telpu. Atkarībā no Nodoma, šamanis rada vai iznīcina. Un abi cikli ir vajadzīgi.
„Taža” – tā ir burvestība, kas attīra telpu, visumu no neorgansikiem parazītiem, kas bieži vien parazitē cilvēka apziņā. Viss šīs kompozīcijas teksts ir artikulētu rečitatīvu kopums, ko šamaņi izmanto padziļinātām metamorfozēm ar organiskiem radījumiem. Kopumā, no cilvēkiem „noplēš” vienu specifisku sociuma programmu – ātrās nomiršanas programmu. Pāris  rečitatīvi novirzīti uz dažu cilvēkiem dabīgu spēju aktivizāciju, kuras no bērna vecuma ir aizmirstas, galvenokārt dēļ agresīvās vides bezgalības.


Par ko kopumā ir albums?
Citas kompozīcijas no albuma vēsta par bezgalīgo Redzošo Spēku un šamaņiem, kuru mērķis ir pārtrauktā ceļojuma atjaunošana vai iziešana no standby režīma...


Grupa Rīgā spēlēs 18. decembrī, klubā „Melnā Piektdiena” , pašmāju black metal projekta „Protean” albuma prezentācijā, kopā ar grupām „Sanctimony” , „Darrva” un „Thundertale” (Lietuva) .