2016/10/25

Festivāla “Zemlika” laikā notiks arī filmu seansi


Mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla “Zemlika” laikā 28. un 29. oktobra vakaros notiks vairāki šobrīd aktuālu filmu bezmaksas seansi.


Arī šogad ar Rīgas Starptautiskā kino festivāla radošās direktores Sonoras Brokas gādību un filmu autoru laipnu piekrišanu festivāla “Zemlika” pasākumu programmā iekļauti četru šobrīd aktuālu filmu seansi – gan Jāņa Putniņa dokumentālā filma par izcilo matemātiķi Ilju Ripsu “Degošais”, gan nupat “Riga IFF” pirmizrādītais Baltijas valstu pirmais kino kopdarbs “Senekas diena”, gan arī pagājušā gadsmita 90. gadu esences izvilkums igauņu spēlfilmā “Dienas, kas mulsināja”, gan stāsts par četriem brazīļiem ar neremdināmu tieksmi un iedvesmu veicināt sociālas pārmaiņas “Vēja ķērāji”.

Par filmu izvēli stāsta S. Broka:
“1969. gada aprīlī Ilja Ripss aizdedzinājās pie Brīvības pieminekļa Rīgas centrā, protestējot pret Čehoslovākijas okupāciju. Lai gan galēji ekstrēms, tas bija vistīrākajā formā pašizpausmes veids, sava viedokļa nepastarpināta paušana totalitāras sabiedrības slāpētajā un regulētajā informācijas telpā.
Kad bija pēdējais brīdis, kad izjutāt neierobežotu brīvību? Izpausmes brīvību, radošo brīvību, iespēju būt pašam, un izdzīvot savu, ne citu dzīvi? Uz šiem jautājumiem atbildes meklē, vai tās jau atraduši, un dzīvo patiesā harmonijā ar sevi dažādie varoņi no šā gada “Zemlikas” kino programmas. Jau minētais Ilja Ripss – izcilais matemātiķis Jāņa Putniņa dokumentālajā filmā “Degošais”, Brazīlijas ielu mākslinieki Džans, Viljams, Rikardu un Biskoitu, jeb “Vēja ķērāji” Amira Eskandari filmā, igauņu režisores Trīnas Rūmetas filmas “Dienas, kas mulsināja” varonis Allars – puisis treniņbiksēs ar autoavārijā izsistu caurumu galvā, kurš, streipuļojot cauri mežam, iekuļas aizvien jaunos, šobrīd grūti iedomājamos, bet deviņdesmitajiem raksturīgos piedzīvojumos, un nostaļģijas mākts izbijušais mūziķis, kurš kavējas atmiņās par jaunību, kad tika dibināta Senekas brālība ar moto “Dzīvo katru dienu tā, it kā tā būtu pēdējā” – Kristijonas Vildžiūnas jaunākajā filmā “Senekas diena”.

Šķiet, kas var vienot tik dažādo kompāniju? Tā, bez šaubām, ir greznība, kādu atļaujas šie, patiesie un izdomātie tēli – greznība apzināties sevi, un nelauties amoka skrējienam. Durbe, mazākā pilsēta Latvijā, ir neticami ideāla platforma šādam kino, jo skatoties filmas 200 kilometrus prom no galvaspilsētas kņadas un kultūras dzīves pārsātinājuma, paliek tikai būtiskākais – filmas ideja, tās realizācija, un mijiedarbība ar skatītāju. Pilnīgi droši varam teikt, ka, tādas, kādas šīs filmas būs Durbē, citur vairs nebūs iespēja redzēt. Mazliet smaržojošas pēc āboliem, skolas, un rudenīgas miglas.”

Filmu programma:
28. oktobrī
19:00 “Degošais”, rež. Jānis Putniņš, 55’, Latvija, 2016
20:00 “Dienas, kas mulsināja”, rež. Trīna Rūmeta, 105’, Igaunija
29. oktobrī
19:00 “Vēja ķērāji”, rež. Amirs Eskandari, 93’, Somija/ Dānija, Zviedrija, Igaunija, 2014
20:40 “Senekas diena”, rež. Kristijonas Vildžiūnas, 105’, Latvija/ Lietuva/ Igaunija, 2016
Filmas tiks demonstrētas A. Kronvalda Durbes vidusskolā un, kā visus iepriekšējos gadus, ikvienam pieejamas bez maksas.

Biļetes uz festivālu “Zemlika” (koncertiem) nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā BezRindas.lv. Biļešu cena šobrīd ir EUR 26.00. Festivālam tuvojoties, tās kļūs dārgākas.

◊◊◊

Kā minēts iepriekš, sestais mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls "Zemlika" Latvijas mazākajā pilsētā Durbē norisināsies 28. un 29. oktobrī. Arī šogad festivāls aptvers vairākas no mākslām - mūziku, teātri, vizuālo mākslu un kino. Festivāla otrajā dienā notiks zemnieku, amatnieku un godprātīgu un videi draudzīgu pārstrādātāju ražojumu tirgus, galvenās lomas atvēlot Durbes un novada, kā arī tuvējo kaimiņu saimniecībās gada laikā izaudzētajam, darbnīcās un ražotnēs paveiktajam. Festivāla laikā skolas ēdamzālē tiks ierīkots oficiālais festivāla restorāns, kura ēdienkarte tiks veidota, izmantojot lielākoties tikai Durbes novadā izaudzēto, izslaukto, sasieto un citādi saražoto. Darbosies bārs “Akacis”.


Līdzīgi kā iepriekšējos gadus, arī šogad festivāla "Zemlika" norises vietas Durbē būs vairākas - Durbes kultūras nams, A. Kronvalda vēsturiskā skolas ēka, A. Kronvalda Durbes vidusskola, Durbes muzejs, Durbes luterāņu baznīca un citas. Festivāla centrā joprojām noturot 17 dažādu mūziķu un kolektīvu koncertus divu dienu laikā - no ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no tautas jeb "folk" mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai, un uz tiem tirgojot biļetes, visas pārējās augstākminētās norises vietējiem un pilsētas viesiem tiks piedāvātas bez maksas.

Internetā: