2016/02/13

Zobens un Lemess programmu papildina “Gaudeamus” ar Uģa Prauliņa “Pagānu gadagrāmatu”

 

Latviešu tautas gara spēka bagātības ir viens no festivāla Zobens un Lemess stūrakmeņiem, un tieši tādēļ festivāla krāšņo, ar folkmūziku un metālmūziku piepildīto programmu papildina izcils darbs, kurā savijas vēsturiskās tradīcijas ar laikmetīgo mākslu – Uģa Prauliņa tautas mūzikas cikls Pagānu Gadagrāmata. Jūlija sākumā Viesītes novada Lonē notiekošajā festivālā uz skatuves kāps koris Gaudeamus Ivara Cinkusa vadībā, Uģis Prauliņš un etnoroka grupa.


Uģa Prauliņa unikālais tautas mūzikas cikls Pagānu Gadagrāmata radīts un ieskaņots jau 1998. gadā, taču savu dzīvo dramatizēto atskaņojumu vīru korim, solistēm un instrumentālai grupai pirmo reizi piedzīvoja tikai 2015. gadā. Pagānu Gadagrāmata ir suģestējošs tautas mūzikas un tās atspulga mūsdienās sakausējums, vienota un aizraujoša svīta. Cikls veidots nosacītās 5 daļās - Atkusnis, Pavasaris, Vasara, Rudens un Ziema, kurās kora un solistu atskaņotās dziesmas savijas ar konkrētu gada laiku ritu.

“Tās ir gadalaiku nomaiņas ārpus pilsētas - tur, kur mēs parasti vairs neesam - pie upes, kas tek dienu un nakti, pie jūras, kas dzīvo savu dzīvi neatkarīgi no mums, pļavās, kuras zied savvaļā ar saviem putniem un mežos, kuros slēpjas zvēri. Šīs dziesmas ir domātas pilsētas cilvēka iekšējam "Es" kā vesela gada retrospekcija - tur, kur parasti mēs neesam," par savu izloloto ciklu saka komponists U. Prauliņš, kurš pats arī piedalīsies Pagānu gadagrāmatas atskaņošanā festivālā.

Festivāls Zobens un Lemess šovasar norisināsies no 8. līdz 10.jūlijam Viesītes novada Lonē. Šovasar festivālā uzstāsies spēcīgi un plaši pazīstami ārvalstu un pašmāju mūziķi, kuri pārstāvēs gan tautas mūzikas, gan metālmūzikas žanrus. Starp festivāla lielākajām zvaigznēm var minēt provokatīvos grieķus Rotting Christ, pašmāju leģendas Skyforger, Latvijas metālmūzikas celmlaužus Sanctimony ar savu 1996. gada pagan metal programmu “When the Sun Was God”, Moribund Oblivion no Turcijas un mongoļu folkmetāla grupu Nine Treasures no Ķīnas.

Festivālā notiks arī seno amatnieku meistarklases, apmeklētāji varēs klausīties vēsturiski izglītojošas lekcijas, kā arī vērot vēstures rekonstrukcijas klubu paraugdemonstrējumus, bruņinieku cīņas un viduslaiku spēles. Darbosies arī Dabas kinozāle, kur nakts laikā tiks demonstrētas dokumentālās filmas, nakts melnumu kliedēs krāšņas uguns skulptūras.

Jāpiebilst, ka pirmais festivāls Zobens un Lemess pērn guva visnotaļ pozitīvu mūzikas apskatnieku un apmeklētāju vērtējumu. Īpaši tika izcelta festivālā valdošā pozitīvā gaisotne, kā arī lieliskais tehniskais nodrošinājums un programmas kvalitāte.


Biļetes uz festivālu jau nopērkamas vietnē ticketshop.lv
Līdz 14. februārim biļešu cena 19 €, pēc 14. februāra – 23 €. Tuvojoties festivālam, biļešu cena pieaugs.

Video fragments no Uģa Prauliņa tautas mūzikas cikla Pagānu Gadagrāmata:Skyforger "Rāmava":