2017/02/20

Festivālā Zobens un Lemess uzstāsies kontroversālie poļu metālisti Batushka

Batushka

Starptautiski atzītas metālmūzikas apvienības, labākais no pašmāju smagās mūzikas, tautas tradīcijas, ieskats vēsturē – to un vēl vairāk jau trešo gadu piedāvās mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls Zobens un Lemess, kas no 7. līdz 8. jūlijam notiks Sēlijā, Viesītes novada Lonē. Līdz ar jau izsludinātajiem hedlaineriem, somu melodiskā metāla spožajiem pārstāvjiem Amorphis, festivālā uzstāsies arī noslēpumainā poļu ortodoksālā metāla apvienība Batushka, kā arī pagānmetālisti no Nīderlandes Heidevolk.


Lai arī grupas Batushka nosaukums ir tieša atsauce uz pareizticīgo baznīcu, kā arī apvienības dziesmu tekstos rodamas tiešas atsauces uz liturģiskajiem dziedājumiem, tomēr par kristīgā metāla pārstāvjiem uzskatīt viņus būtu neapdomīgi – tieši otrādi, grupa apgalvo, ka īsteni pareizticīgo draudi bijuši par iemeslu, kāpēc Batushka mūziķiem nācies atcelt koncertus gan Krievijā, gan Baltkrievijā. Par grupas dalībniekiem zināms maz, publiski gan tiek minēts, ka tie visi esot labi zināmu metāla grupu mūziķi. Zināmas nojausmas gan ievieš fakts, ka, piemēram, grupas lietas menedžē poļu slavenākās black metal grupas Behemoth pārstāvis. Grupas debijas albums „Litourgiya” ir izpelnījies pašas atzinīgākās atsauksmes no metāla pasaules grandiem, tostarp „Metal Observer”, savukārt viņu uzstāšanās ik reizi ir īpašs notikums ar pārsteiguma elementiem.

Batushka „Ектения III: Премудрость”:

Heidevolk

Savukārt nīderlandieši Heidevolk savā mūzikā apvieno pagānu dzīvesziņu, metālmūzikas spēku un tautas lepnumu, spēlējot melodiski bagātīgu un enerģisku folkmetālu. Savas muzikālās tēmas viņi smeļas dabas norisēs, ģermāņu mītiskajā pasaulē un holandiešu daudzšķautņainajā vēsturē. Savulaik sadziedājušies arī ar pašmāju Skyforger – arī Heidevolk vokāli skan internacionāli piesātinātajā grupas Arkona dziesmā „Na mojei zemlje / In My Land”.

Heidevolk „Nehalennia”:

Jau zināmas arī vairākas pašmāju apvienības, kas uzstāsies festivālā Zobens un Lemess – folkmetālisti Green Novice, progresīvā black metal pārstāvji Eschatos un roķīgais Latgales metālists Sovvaļnīks. Spēlēs arī atmosfēriskā black metal izpildītāji no Igaunijas – Thou Shell Of Death. Tuvojoties festivālam tiks izsludināti vēl vairāki labi zināmi mūziķi, gaidāmi arī pārsteigumi. Atgādinām – jo festivāls tuvāk, jo biļešu cenas augstākas, šobrīd tās varat iegādāties vēl par 25 EUR.

Visu aktuālo par festivālu meklējiet mājaslapā www.zobensunlemess.lv, kā arī festivāla Facebook lapā.

Festivāls Zobens un Lemess jau tradicionāli piedāvā labāko un kvalitatīvāko mūziku no Latvijas un ārvalstīm, kuras raksturojumā iederas neatņemamas atsauces uz tautas folkloru, kā arī smagnējāks skanējums. 2016.gada vasarā festivālā unikāls notikums bija Uģa Prauliņa tautas mūzikas cikla Pagānu gadagrāmata atskaņojums kopā ar kori Gaudeamus un pavadošo etnoroka grupu, savukārt būtisku atskatu Latvijas smagās mūzikas vēsturē piedāvāja pašmāju metālmūzikas celmlauži Sanctimony, nospēlējot savu deviņdesmitajos tapušo programmu.

Arī 2017. gadā festivālā uzstāsies gan jau plaši pazīstami un atzīti mūziķi, gan arī jaunākas grupas, kas daudziem var kļūt par atklājumu, būtiski papildinot muzikālos apvāršņus. Tāpat festivālā notiks seno amatnieku meistarklases, apmeklētāji varēs nolūkoties vēstures rekonstrukcijas klubu piedāvātos cīņu paraugdemonstrējumos un vērot krāšņas ugunsskulptūras. Nakšņošana festivālā paredzēta apsargātā telšu pilsētiņā, kas būs uzcelta norobežotā pļavā tieši blakus festivāla norises vietai, uz vietas būs pieejami visi nepieciešamie pakalpojumi, tostarp kvalitatīva ēdināšana, atspirdzinoši dzērieni, medpunkts, kā arī veldzēties gribētājus gaidīs gleznainā Saukas ezera pludmale.

Video atskats uz 2016. gada festivālu Zobens un Lemess: