2011/07/04

Metālists ar stāžu I: 2010.gada labākais MP bāra tukšotājs - Blade Of Darkness


Metālists ar stāžu I: 2010.gada labākais MP bāra tukšotājs*
Kas ir metālists? P3team secē Blade Of Darkness
Metāls?
Patīk. Pat ļoti. Viena no lietām, kas šajā dzīvē patiesi interesē un aizrauj. Klausos gandrīz visus Metāla žanrus, izņemot *core, Bleķi un brutālo Desu. Kaut gan, arī no pēdējiem diviem savs ducis tīkamu kolektīvu nāk prātā.

Vārdā?
BladeOfDarkness

Aptuvenais jaunums-vecums?
30-35

Aptuvenais nodarbošanās virziens ikdienā?
Sisadmins ar būvniecību saistītā iestādē. Pēc izglītības – transportbūvju maģistrs.


Aptuvenais metāl - klausīšanās stāžs?
~20 gadi

Aptuvenais alkohola patēriņš un iecienītākā marka?
Vidēji kāds kausiņš dienā sanāk.
Alus, konkrētāk – eils. No vietējiem – Bračka Nefiltrētais, Krāslavas Tumsnējais, Tērvetes Oriģinālais, Aldara Porteris. No firmačiem – gandrīz visa Fullers līnija; puse Youngs & Wells ražotā; Porterhouse – Oyster, Brainblasta; Heatherale – Alba, Eidulum; Belhawen – Twisted Thistle IPA; Green King – Strong Suffolk Vintage Ale, Hens Tooth; Badger – Champions Ale u.c..

Ar ko Tev sākās metāls un metālistu kustība?
Sencim bija pārrakstītas lentas, kur starp C.C.Catch, Blue System, Sandra utt. pa starpām bija arī Līvi, Black Sabbath, Rainbow, Judas Priest, Motley Crue, Def Leppard, Helloween, Accept, Whitesnake, Europe. Pamazām pirmie atbira un pleilistē palikās pēdējie + Billy Idol, Pink Floyd, Roger Waters, ELP, Dire Straits, Kris Rea …

Par saistību ar mataino lopu kustību nevaru runāt, jo tādā dalību neņēmu, ja neskaita visai matainu klasi videnē, kur 2/3 no džekiem klausījās ja ne Deicide, tad vismaz Bon Jovi. Tur tika jūtami paplašināts (lasi – sanāvnieciskots, satrešots un sadūmots) redzesloks. Sava loma bija arī „Radio Rossija” pārraidēm Sevoloda Boroņina vadībā, kur varēja dzirdēt visādas Metaļikas, Sepuļtūras, Šahus utt..

Pirmais ieraksts, kas nonāca rokās?
Ja domāts pašpirktais tad pirmā:
pirātiskā kasete:
Sodom – Taping the Vein / Kreator – Renewal;
oriģinālā kasete:
Līvi – Līvi dzīvi / Huskvarn – Bomb Brain Melodies;
pirātiskais CD:
Theatre of Tragedy – Aégis / Manowar – Fighting the World un vēl kkas;
oriģinālais CD:
Dream Theater – Images & Words / Empyrium – Wintersunset / Apocalyptiva - …plays Metallica… / Lake of Tears – Headstones / Yearning - With Tragedy's Adorned;
(pirkti vienā dienā, tāpēc vairāki).

Metālisti toreiz un tagad – laikam ejot, kādas domas, iespaidi?
Tā kā aktīvi dzerstīties ar citiem matainajiem lopiem sāku tik pirms gadiem 5, tad nav īsti ar ko salīdzināt. Varbūt, pa šiem gadiem kļuvuši izlepušāki. Arī pirmajās rindās tagad daudz vieglāk iespraukties.

Iespaidīgākais koncerts, kas palicis atmiņā – vietējais un ārzemju?
Protams, ka spilgti atmiņā paliek pirmie apmeklētie koncerti, kāds bija OverKill / Anihillator un Therion 2000.gadā, tad pirmais „vietējā mēroga” - Obtest, Skyforger un Sanctimony pārbāztā „Kabatā” 2002.gadā un pirmais ārzemju fests – 2005.gada „Gates of Metal” Zviedrijas miestā, kur svilināja: Sabaton, Amon Amarth, Brainstorm, Grave Digger, Children of Bodom, EverGrey, Moonsorrow, Dark Tranquillity.

Vietējās bandas vietējais TOP koncerts bija Skyforger „Baltijas Saulē”, kad tika saņemta arī Pērkontēva svētība (2003. vai 2004.gads).
Vietējās bandas ārzemju TOP koncerts ar bija Skyforger - 2010.gada „Menuo Juodaragis”, kad gāza lietus, bet visiem bija pajāt \m/.

Ārzemju bandas vietējais koncerts – Moonspell 2006.gadā līdz nemaņai pārbāztajā MP (melš ka ap 1000 ļaužu bijis …) un OverKill 2008.gadā MP – ugāra personifikācija.

Ārzemnieki ārzemēs – Slayer 2010.gada „Sonisphere” (Varšavā), Amorphis „Hārdkoka Lāgerī” (laikam 2008.gads) un Iron Maiden 2008.gada „Vakenā”. Vēl daudzi nāk prātā, kuri atstājuši lielu emocionālo iespaidu tieši konkrētajā vidē, kā piem. Tyr „Spodeka” (Katovice) patrepē (ja kāds nav bijis, tad tā ir tiešā nozīme sporta halles patrepe, kur spēlē pasaules mēroga grupas).

Latviešu metāls – labās puses, kreisās puses un neforšās puses?
Laikam galvenā kreisā puse, ka izņemot Skyforger, Brute Chant un, iespējams, Heresiarh, par „Latviešu” Metālu nevaram runāt, vismaz tādā nozīmē, kā par Zviedru Desu vai Angļu Dūmu. Tas pats kas citiem, tik savā aplokā. Oriģinālu izpildītāju mums praktiski nav. Vēl tik vecais Disease nāk prātā, kad vēl bez vokāla rāva instrumentālo vijoļmetālu.

Bet no labās puses ņemot priekšā – tādai pundurvalstiņai (sevišķi metāla scēnas ziņā, kuras praktiski nav), ir samērā daudz plašāk pazīstamu kolektīvu, kas ir braukalējuši pa svešām zemēm un spēj tos pašu vēžus vismaz smukā kulītē pasniegt, kā: Neglīteņi, Pretekļi, Santehniķi, Frailty, Vic Anselmo (nav jau Metāls, bet tāpat prieks), Flaying plus flagmanis SkaiBurgers, protams.

Mūzika – pats noteikti klausies, ļoti daudz, kas palicis prātā no pēdējās desmitgades, kam vajadzētu būt kolekcijā no pašmāju, ārzemju estrādes?
Galvenā problēma, ka klausos stilistiski daudzveidīgu mūziku un lielā apjomā, tāpēc grūti sastādīt TOP10, turklāt tik pēdējos gados un nedaudz arī pirms gadiem 10 esmu centies gada topu sabīdīt. Ar vietējiem bāleliņiem vienkārši:
Skyforger – Latviešu Strēlnieki / Pēkoņkalve / Kurbads
Brute Chant – Killer Each of You
Frailty – Lost Lifeless Lights
Relicseed – 60 minūtes sapņa

Ārzemju (daudzmaz pilnīgi par 2000-2001 un 2007-2010):
2010:Forbidden – Omega Wave / Rotting Christ - AEALO
2009:Amorphis – Silent Waters / Candlemass - Death Magic Doom / Finsterforst - Zum Tode Hin / Trail of Tears - Bloodstained Endurance
2008:Zimmers Hole - When You Were Shouting At The Devil...We Were In League With Satan / Amon Amarth - Twilight of the Thunder God / Septic Flesh - Communion
2007:Amorphis – Skyforger / Oceans of Sadness – Mirror Pallace
2006:I – Between Two Worlds
2005:Brainstorm – Liquid Monster
2004: Nightwish – Once / Mystic Prophecy – Never-Ending / Perzonal War - Faces
2003:Tyr - Eric the Red
2002:Annihilator - Waking the Fury
2001:Hollenthon - With Vilest of Worms to Dwell / Lost Horizon - Awakening the World / Mezarkabul - Unspoken  / Moonsorrow - Voimasta ja Kunniasta / Rammstein Mutter / Sonata Arctica Silence / Threshold Hypothetical
2000:Within Temptation - Mother Earth / Thyrfing - Urkraft / Sentenced - Crimson / Brainstorm - Ambiguity / Haggard - Awaking the Centuries

Interneta laiks – pats lejupielādē mūziku jeb esi palicis uzticīgs audio nesēju formātiem?
Velku lejā kā traks. Pēdējos gadus gan mazāk, bet tāpat daudz sanāk. CD / DVD arī pērku. Samērā daudz, bet praktiski tikai Vakenā un Brutālajā Asfaltā, kur pa 3, retāk 5 ē, var lieliskus diskus nopirkt. No vietējiem un ex-CCCP ar daudz pērku, aiz tīra lokālpatriotisma un vismaz mērenas patikšanas: „Support local underground, motherfucker!”, tā teikt …

Ārzemju festivāli – kas iespiedies atmiņā visvairāk? Kurš ir must go festivāls katram sevi cienošam metālgalvai?
Vakens arī Āfrikā ir Vakens un reizi katram tur vajadzētu aizdoties. Baru ziņā, Sonisphere ir iespaidīgāks, bet atmosfēras ziņā ne tuvu nav tas. Un uz Baltu Apdzeršanās Svētkiem (lasi „Kilkim Žaibu”) ar noteikti jāaizbrauc. Par Brutal Assault picu un jauko pilsēteli jau nākamajā dienā pēc aizbraukšanas sāku ilgoties …

Mad Mix, Kabata, Pakaviņš, Salamandra, Melnā Piektdiena – nozīme ir vietai, saturam jeb laikam?
Vietai ir visai jūtama nozīme – ir „stadionu” bandas un ir „klubu bandas”. Tas pats OverKill MP iespārdīja 2x vairāk nekā Kinostudijas angārā vai Vakenas Trūsteidžā. Kā klubs vislabākais laikam bija (ir?) Salamandra, kur ir jauka zāle, divi bāri un pagrabstāviņš, kur uzsist klaču, kas tieši pietrūkst skaņas ziņā pārākajai MP. Arī Nabaklabs ir ļoti tīkams, sevišķi alus klāsta, telpu un mājīgās pīpētavas dēļ, bet skaņa …. $@*&#!. Kabata arī palikusi ļoti pozitīvā atmiņā – sevišķi tās agresīvā apkopēja-slotasmošingotāja!

Top 5, kas vismaz reizi dzīvē jāredz dzīvajā?
Iron Maiden
Slayer
Amorphis
Kreator
OverKill
Annihilator
Blind Guardian

Gribētos vēl turpināt, bet tā jau sabliežu vairāk kā vajag un skaidrs, ka Thrash dzīvajā spārda sūro dirsu un ne tikai tāpēc, ka ir mans mīļākais nobīdījums metālā.

Metāls ir miris, lai dzīvo metāls – pa lielam, izsmelts un atražots, jeb ir kas jauns?
Par Metāla miršanu ir baumots gan nirvanistu, gan ņūmetālistu u.c. spoku masveida uzplaiksnījuma sakarā, abethuitev - nevaidmiris! Kamēr ir labas grupas, kuras sadzejo labas dziesmas un spēj tās pasniegt klausītājam, kuram tāda mūzika patīk - nekas nav miris. Var jau sprauslot, ka nav nekā jauna un interesanta, bet par zilākajiem pediņdupšiem laikos „kad es augu” arī pirms 20 gadiem pļurkstēja. Ja ņem pa lielam, tad cik ir reāli oriģinālu grupu, kuras ietekmējušas mūziku / devuši tai savu unikālu pienesumu ? Katrā žanrā / gadā pa kādām piecām tik sanāk … Man pie kājas, ja Primal Fear skan kā „Painkiller” kopija, kamēr dziesmas, izpildījums un atdeva ir augstākajā līmenī. Protams – priecē tādas grupas kā Primordial, Death, Amorphis, Falconer, Therion, Paradise Lost, Lake of Tears u.c., kuras, vai nu cenšas eksperimentēt un taisīt katru albumu savādāk (ne vienmēr gan sanāk), vai arī izkopj savu personīgo stilu, kuru par spīti nodirsējiem, nevienam tā īsti nesanāk atkārtot.

Vadošais žanrs pašu mājās un kāpēc - ?
Eeeeeeeeee, hm ... Vienubrīd man bija pārliecība, ka valda Bleķis. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc ilgu laiku neapmeklēju vietējos končus. Bet ja tā paskatās pēc izdotajiem albumiem un to, kas redzams dzīvajā, tad laikam Death Metal, Black Metal, Thrash un Post Metal visvairāk pārstāvēts. Tik pāris Proga un Dūma blices un praktiski nav Heavy / Power / Gothic Metal pārstāvju. Nezinu, varbūt problēma ar labiem tīrajiem vokāliem? To tiešām ir ļoti maz un pirmās nāk prātā dāmas no Vic Anselmo un NighTales. Laikam tas ir iemesls. Citos stilos kaut kā jau nogārgs – i nepamanīs. Par instrumentālo meistarību parasti sūdzēties nevar.

Komentāru kultūra un metālistu kultūra – ir alus ir tuss?
Par komentāru kultūru: sūdainos portālus lasu ļoti reti, bet, salīdzinot ar Trūmetālu (kur praktiski nav cenzūras), ieraksti gramatiski, fonētiski, sinktatiski utt. ir pāris litrus augstākā līmenī nekā visādos delfos. Pārsvarā jau raksta vieni un tie paši cilvēki, kurus vieno ne viens vien dekalitrs, tāpēc auglīgi darbojas iekšējais cenzors.

Metālisti ir pārāk atšķirīgi konkrētu apakšžanru robežās, kurnu vēl visā tajā daudzšķaitnajā gūzmā kas ir „par” un „ap” Metālu. Tik šīs ziemas ieskaņā pirmo reizi mūžā nopirku kaut ko kerzveidīgu. Pofig. Spaikus un ādenes ar nekad neesmu valkājis. Pa lielām šaibām un bumbām, matainos lopus (starp kuriem gadās arī nemataini vai mazmataini īpatņi) vieno tikai mūzika un daži vispārēji pasaules uztveres pribambasi, kā piem. spēja patstāvīgi un pastāvīgi domāt un uzlikt kluci uz krusta un citiem reliģiskajiem marazmiem. Pluss jautrs pofigisms.

Nuja - alus. Iespējams, ka viens no iemesliem, kāpēc agrā bērnībā vairāk uz alu spiedu, bija fakts, ka tā tak mataiņu dzira …HVZ. Bet ar alu tuss ir labs. Tomēr galvenais, lai cilvēks lapps.

LV metal – mums nav neviena žurnāla par metal, mums nav metal rādio.. a kas mums ir?
Mēs paši un spēja nospiest ezi ar pliku dirsu. Vairāk jau neko nevajag. Vietējā scēna ir pārāk maza, lai būtu jēga taisīt augstāk minētos mēdītājus. Es žurnālus nelasu, radio neklausos. Vispār. Ja kas interesē – atrodu internetā vai savā cietnī / disku skapītī. Arī no metālforumiem tik Truemetal.lv mums ir. No klubiem – MP, Nabaklab, kkas R’n’R notiek. Ir pa klubiem Jēkabpilī, Cēsīs, Jelgavā, Liepājā. Laikam arī Valmierā un D-pilī. Vārāmies jau savā sulā, bet labāk vārīties nekā sust.

P.S. Šīs monogrāfijas sarakstīšanas laikā necieta neviens animālis, ja par tādiem neskaita pāris miljardus rauga šūnu, kuras atradās pusotrā litrā alus.

* oficiāli apbalvots un ieguvis titulu Latvijas Metal Gada Balvas 2010 pasākumā - „2010.gada labākais MP bāra tukšotājs”*