2014/12/22

SÓLSTAFIR– progresīvie islandiešu šamaņi ieradīsies Rīgā


Islandes muzikālās skatuves fenomens SÓLSTAFIR dodas Eiropas tūrē, kuras ietvaros apmeklēs arī Baltijas valstu galvaspilsētas. Jauno albumu izdevusi, grupa ar neaizmirstamu divu stundu ilgu programmu Rīgā ieradīsies 12. februārī, ceturtdienā, klubā „Melnā Piektdiena”.


Uz modernās alternatīvās skatuves, kad, šķiet, viss jau ir izmēģināts un piedzīvots, unikāls skanējums ir reta parādība. Taču SÓLSTAFIR radošajai darbībai šāds trūkums pilnībā nedraud. Teju divas desmitgades ilgstošajā karjerā četrotnei no Reikjavīkas ir izdevies ne tikai salauzt smagās mūzikas kanonus, bet arī kopumā izlauzties no jebkādiem mūzikas žanru rāmjiem.Radošā SÓLSTAFIR evolūcija ir iespaidīga. Sākuši ar vicking metal un black metal stilu, ar katru nākamo albumu islandieši, no vienas puses, attālinājās no saviem sākumavotiem, bet, no otras puses, kā magnēts pievilka arvien vairāk jauninājumu. Tajā pat laikā saglabāja individuālu skanējumu, ziemeļniecisku melanholiju, islandiešu „kosmiskumu“ un hipnotizējošu misticismu. Grupas progresu var pielīdzināt ULVER un KATATONIA radošās darbības pavērsieniem – arī SÓLSTAFIR, pēc debijas uz metāla mūzikas skatuves, pēc kāda laika pilnībā pārkāpa jebkādas tradicionālās smagās mūzikas robežas.

Vislabāk pāreju uz pilnīgi jaunu muzikalitātes līmeni atspoguļo jaunākais SÓLSTAFIR albums „Ótta” (2014). „Ótta” ir, bez šaubām, grupas radošās darbības kulminācija, kas liecina par māku pilnveidoties un spēju atrast jaunus horizontus. Albuma parādīšanās aizrāva elpu ne tikai jau uzticamiem SÓLSTAFIR cienītājiem, bet kļuva par atradumu arī auditorijai, kas nav saistīta ar smagās mūzikas skatuvi. Lai gan „Ótta” albumā tiek saglabāta black metāla žanram raksturīgā smagnējā skaudruma atmosfēra,  Aðalbjörn Tryggvason vokāls šoreiz ir daudzveidīgs kā vēl nekad un translē plašu un dramatisku emociju spektru. Instrumentālajās albuma kompozīcijās iezīmējas post rokam raksturīgi kontrasti un folk liriskums, to visu vēl pastiprina vijoles un bandžo skaņas, tāpat klasiskā roka, punk un sludge ietekme.Protams, arī pēc „Ótta” parādīšanās SÓLSTAFIR paliek neatdalāmi no smagās mūzikas skatuves. Tas ir jau otrais islandiešu albums izdots „Season of Mist” izdevniecības  paspārnē, kas pieglauž arī tāda ekstremāluma autoritātes kā MAYHEM, GORGUTS, INQUISITION u.c. Metāla mūzikas olimpā SÓLSTAFIR ieņem cienījamu vietu ne tikai ideoloģiski, bet arī kulta albumu „Köld” un „Masterpiece of Bitterness” dēļ.

Raugoties no kultūras perspektīvas, SÓLSTAFIR dažkārt tiek salīdzināti ar tautiešiem SIGUR RÓS. Savukārt runājot par islandiešu mūzikas stilu, līdzās „Ótta” tiek minēti prestiži post metāla vārdi (MOGWAI, ISIS, CULT OF LUNA). Un tomēr, neviens no šiem pielīdzinājumiem nav precīzs. SÓLSTAFIR post metāla vibrācijas visprecīzāk izsaka enerģisks ritms un blīvi rifi, dzidru melanholiju nomaina dumbrainas, sulīgas tekstūras izlaušanās. Šīs četrotnes radošā darbība, tāpat kā kontrastiem bagātā Islandes ainava, izlaužas no verdošām dzelmēm, iegremdē noslēpumainā un reibinošā viļņojumā un provocē konfrontāciju ar negaidītākajiem zemapziņas ielokiem.SÓLSTAFIR uzstāšanās trīs Baltijas valstu galvaspilsētās – prestižs un ilgi lolots projekts. Visu koncertu laikā, gan Tallinā, gan Rīgā, gan Viļņā, plānojam koncentrēt uzmanību uz nevainojamu skaņas kvalitāti un gaismas efektiem,“ sola Sólstafir Baltic Tour organizatori „ALT Events” (https://www.facebook.com/altevents ).

Saskaņā ar organizatoru pausto, tas nav nekāds brīnums, ka biļetes uz Sólstafir koncertiem lielākajās pilsētās tiek ātri izpirktas jau krietni pirms pasākuma dienas. Šo islandiešu fenomenu slavē mūzikas gardēži un visi, kas novērtē asins stindzinošu psihodēliju, gaumīgu dramatismu, stilu eklektiku, kvalitatīvu un neizzūdošu radošo darbību.

Biļetes no 20. decembra „Biļešu serviss“ tirdzniecības tīklā.

Vairāk:
https://www.facebook.com/solstafirice